Ile kosztuje ocieplenie domu

Odpowiednie ocieplenie domu jest bardzo istotne, gdyż każdy budynek, który to nie posiada odpowiedniej izolacji termicznej czy też posiada zbyt cienką warstwę izolatora nie jest komfortowy w codziennym użytkowaniu. W nieocieplonym budynku koszty ogrzewania są znacznie wyższe, niż w domu dobrze ocieplonym. Ile kosztuje ocieplenie domu?

Dlaczego ocieplenie domu jest ważne?

Każdy właściciel domu, który to pragnie zmniejszyć rachunki ponoszone na jego ogrzewanie powinien zadbać o to, aby jego był on dobrze ocieplony. Jest to to bardzo ważne dlatego, że wówczas można w łatwiejszy sposób można utrzymać w mieszkaniu pożądaną temperaturę, co jest bardzo istotne zwłaszcza zimą, gdy temperatura znacznie spada poniżej zera.

Ocieplanie domu to jednorazowy wydatek, który z czasem zwraca się w postaci znacznie mniejszych rachunków za ogrzewanie.
Decydując się na ocieplenie domu niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego materiału termoizolacyjnego, bowiem znacznie wpływa tona trwałość zastosowanego rozwiązania.
Od pewnego czasu największym zainteresowaniem wśród materiałów służących do ocieplania budynków cieszy się styropian oraz wełna mineralna. Tego typu ocielenia wytrzymują zazwyczaj od 20 do 25 lat.
Dużą zaletą tych powszechnie stosowanych materiałów budowlanych jest stosunkowo niska cena oraz całkiem dobre parametry izolacyjne.

Dla tych właścicieli budynków, którym szczególnie zależy na wytrzymałości ocieplenia polecana jest niezwykle trwała piana poliuretanowa oraz niezawodne płyty z aerożelu.

Ile kosztuje ocieplenie styropianem, a ile wełną?

Ceny zarówno tych materiałów jak i robocizny kształtują się różnie, w zależności od regionu naszego kraju. Ogólnie mówiąc można stwierdzić, ze ocieplenie ścian budynku o powierzchni 150 metrów kwadratowych styropianem kosztuje od 17 000 do 20 000 zł. natomiast wełną mineralną od 22 000 do 25 000 złotych.

Warto wiedzieć o tym, że montaż płyt styropianowych jest znacznie łatwiejszy, a co za tym idzie koszty są nieco niższe. Otóż ten praktyczny materiał do ocieplania wystarczy przymocować do ściany za pomocą kołków oraz specjalnego kleju, a następnie całość pokryć siatką nasiąkniętą zaprawą klejową.

Natomiast do montażu wełny mineralnej trzeba zawsze zastosować drewniane ruszty, które to zagwarantują stabilne umocowanie wełny w ścianie. Te prace budowlane należy wykonywać bardzo ostrożnie oraz z niezwykłą precyzją, zatem koszt montażu tego materiału ocieplającego jest nieco wyższy.

domy

Istotne zalety wełny mineralnej

Wełna mineralna to niezawodny materiał termoizolacyjny, który wykazuje bardzo dobrą izolacyjność cieplną, sprężystość i paroprzepuszczalność. Dodatkową zaletą tego materiału jest bardzo skuteczne pochłanianie dźwięków. Ponadto nie wykazuje on podatności na niszczące działanie chemikaliów oraz ognia.

Z kolei istotną wadą wełny mineralnej jest przede wszystkim stosunkowo duża waga, która to dość mocno obciąża ściany zewnętrzne.

Izolacje z wełny mineralnej można bez żadnego problemu stosować w różnorodnych konstrukcjach domów szkieletowych oraz do skutecznego ocieplenia domów wykonanych z bali. W tym przypadku wykorzystywana jest metoda lekka sucha.

ocieplenie domu

Istotne zalety styropianu

Styropian można zaliczyć do najchętniej wykorzystywanego materiału termoizolacyjnego. Cieszy się on ogromnym zainteresowaniem na rynku budowlanym ze względu na atrakcyjne ceny, łatwość montażu oraz posiadanie dobrych parametrów. Ocieplenie domu z pomocą płyt styropianowych zazwyczaj wykonuje się metodą lekką mokrą.

Styropian doskonale nadaje się do ocieplania budynków, bowiem jest to produkt który posiada dobry współczynnik przewodzenia ciepła oraz charakteryzuje go nienasiąkliwość oraz odpowiednia twardość.
Styropian wykazuje bardzo duża odporność na działanie wilgoci.
Nie tylko nie przepuszcza on jej nadmiaru, lecz również pod jej wpływem nie zmienia swoich istotnych właściwości termoizolacyjnych.
Jego dużym atutem, w przeciwieństwie do wełny mineralnej, jest niewielka waga, dzięki czemu nie obciąża on konstrukcji budynku.
Ponadto styropian jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Ocieplenie budynku jest niezwykle ważne, bowiem pozwala na mieszkanie w ciepłym oraz energooszczędnym domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here