Naświetlacze LED

Naświetlacze LED stały się bardzo popularne w ostatnich latach. Odpowiadają głównie za zewnętrzne oświetlenie przestrzeni prywatnych, podwórek, garaży, czy placów budowy. Świetnie sprawdzą się do zastosowania zarówno domowego, jak i profesjonalnego. Dają duży komfort po zmroku, a dodatkowo coraz częściej posiadają wiele udogodnień, jak na przykład czujniki zmierzchu, czy detektory ruchu. Poniżej znajdziesz odpowiedź – jaki naświetlacz LED wybrać.

Naświetlacze LED – czym się charakteryzują?

Lampy zewnętrzne LED w przeciwieństwie do lamp halogenowych, wykorzystują do oświetlania diody LED. Dzięki temu są bardziej ekonomiczne, a ich światło nie razi tak mocno w oczy. Dodatkowo charakteryzują się nawet kilkukrotnie dłuższą żywotnością od tradycyjnych lamp oraz wytrzymałością w niemal wszystkich warunkach atmosferycznych.

Jaki halogen LED wybrać?

Wybór halogenu LED zależny będzie od miejsca, gdzie chcemy z niego korzystać.

Do oświetlenia podwórka

Wybierając halogeny LED, które będą służyły na zewnątrz, trzeba wziąć pod uwagę warunki pogodowe jakim będą poddawane. Odporność na czynniki atmosferyczne określa skala IP. Jeśli naświetlacz LED będzie narażony na częste deszcze, czy śnieg, najlepiej wybrać wartość IP44, albo wyżej oraz moc 30 W (choć czasami nawet 10 W będzie wystarczające). Warto postawić na taki, który posiada również detektor ruchu, dzięki czemu w dogodny sposób można choć w pewnym stopniu zabezpieczyć swoją posiadłość. Dodatkowo barwa ciepła lub neutralna będzie najlepszym wyborem. Dają one efekt zbliżony do światła naturalnego i sprawdzą się w wielu sytuacjach.

Do oświetlenia wnętrz

Do garażu, czy innych pomieszczeń roboczych warto wybierać naświetlacze LED, które będę w stanie oświetlić całą przestrzeń. Najlepiej sprawdzą się takie o mocy 30 W, generujące zimne światło. Taki rodzaj powinien być wystarczający do drobnych prac, czy majsterkowania.

Do prac budowlanych

Halogeny są bardzo popularne na budowach. Odpowiednio dobrany świetnie sprawdzi się zarówno na dużym, jak i małym placu budowy. Zależnie od wielkości powierzchni, warto postawić na naświetlacze LED o mocy minimum 30 W. Taki wybór może być jednak odpowiedni tylko na małym placu. Do tych większych potrzebna będzie moc minimum 100 W. Tutaj również warto wybierać światło neutralne.

Dodatkowe wskazówki

Naświetlacze LED dostępne są w 3 barwach: białej zimnej (idealna do oświetlenia np. parkingu, bram), białej ciepłej (np. tarasy, ścieżki) oraz białej neutralnej (np. boiska, place budowy, hale). Warto zwrócić na to uwagę i wybierać odpowiedni, w zależności od potrzeb i przeznaczenia.
– Dodatkowe udogodnienia, jak na przykład czujnik ruchu są często bardzo istotne. Przyda się on w miejscach, gdzie stałe naświetlenie nie jest konieczne (np. podwórko, bramy garażowe). W przypadku na przykład hal produkcyjnych zdecydowanie można wybrać halogen bez tego dodatku.
– Moc – zdecydowanie warto przemyśleć miejsce przeznaczenia sprzętu przed kupnem i zdecydować, czy 10 W będzie wystarczające, czy jednak warto postawić na 50, a może nawet 100 W i więcej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here