Schładzalniki do mleka

Jednym z najważniejszych działań, które należy podjąć po udoju krowy jest schłodzenie mleka. Ma to istotne znaczenie, szczególnie dla dużych gospodarstw, gdzie mleko zanim trafi do dalszej dystrybucji kilka godzin pozostaje na posiadłości hodowcy. Tylko dzięki szybkiemu i odpowiedniemu schłodzeniu mleka możemy mieć pewność, że jego jakość będzie wysoka. To natomiast pozytywnie wpłynie na jego zdrowotność i zadowolenie klientów. Co w takim razie warto wiedzieć o schładzalnikach do mleka?

Chłodnie do mleka – działanie

Do podstawowych elementów każdego schładzalnika do mleka należą: mieszadła, agregat chłodniczy i urządzenia sterownicze. W schładzalniku mleko jest chłodzone i przechowywyane do czasu transportu. Zbiorniki różnią się wielkością, ale każdy składa się z dwóch ścianek. Między nimi znajduje się freon albo amoniak, czyli czynnik chłodzący. Mieszadła cały czas obracają mleko, co umożliwia utrzymanie równomiernej temperatury. Chłodnie do mleka posiadają warstwę izolacyjną, co pomaga odzyskiwać więcej energii, którą można wykorzystać w gospodarstwie. Schładzalniki są więc prostymi, bezpiecznymi i praktycznymi urządzeniami. Chłodnia do mleka to niezbędne wyposażenie każdego gospodarstwa mleczarskiego.

Rodzaje schładzalników do mleka

Chłodnie do mleka różnią się nie tylko wielkością. W naszym kraju do dwóch podstawowych typów można zaliczyć chłodnie otwarte i zamknięte. Do otwartych zaliczamy walcowe i wannowe. Do zamkniętych cylindryczne i eliptyczne. Chłodnie do mleka możemy podzielić również ze względu na ilość udojów. Wyróżniamy wtedy chłodnie dwuudojowe i czteroudojowe. Dzięki takiemu szerokiemu spektrum wyboru można dokładnie dopasować schładzalnik do mleka do indywidualnych potrzeb danego stada i hodowcy.

Jak wybrać dobry schładzalnik do mleka?

Czy dobry schładzalnik musi być nowy? Otóż nie. Niektóre profesjonalne firmy oferujące zbiorniki chłodzące mają w swojej ofercie również sprawne, używane urządzenia. Dzięki temu można zaoszczędzić i w późniejszym czasie wraz z rozwojem gospodarstwa wymienić zbiornik na większy lub zawierający więcej udogodnień. Dobre schładzalniki do mleka są energooszczędne, dzięki wykorzystywaniu pomp ciepła. Dzięki zautomatyzowanemu programowi działania pracownicy mogą sterować nimi zdalnie i nie muszą ich myć samodzielnie, bo chłodnie posiadają elementy myjące. Lepsze modele są także wyposażone w system informujący o wszelkich usterkach. Szybkie ich wykrycie, pomaga je jak najszybciej rozwiązać i nie ograniczać produkcji. Naprawy także są prowadzone przez wyszkolonych specjalistów. Niektóre firmy oferujące chłodnie, gwarantują przy ich zakupie pomoc w razie awarii. Oczywiście schładzalniki są również wyposażone w system nadzorujący temperaturę mleka. Powinna się ona wahać od 4 do 8 stopni Celsjusza. Choć taka temperatura nie likwiduje procesów fermentacyjnych całkowicie to znacznie spowalnia namnażanie się drobnoustrojów mlekowych, co przekłada się na dłuższy termin przechowywania. Schładzalnik do mleka to z pewnością praktyczne rozwiązania do ferm mlecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here