Soczewki czy okulary

Słabe widzenie powinno zmobilizować każdą osobę do jak najszybszego kontaktu z okulistą. Wady wzroku pomogą skorygować dobrze dobrane okulary bądź soczewki kontaktowe. Szkła kontaktowe posiadają zdecydowaną przewagę nad okularami pod względem wygody, ale wiele osób obawia się ich noszenia. Jak założyć soczewki, aby cieszyć się dobrym wzrokiem?

Soczewki kontaktowe -jak przygotować się do ich założenia?

Przed każdym założeniem soczewki kontaktowej do oka należy dokładnie umyć ręce delikatnym mydłem, obficie je spłukać wodą, a następnie dokładnie wytrzeć takim ręcznikiem, który nie pozostawia pyłków.

Zanim założy się soczewkę na oko, warto upewnić się, że jest ona na prawidłowej stronie oraz czy nie jest zabrudzona. Ważne jest również, aby nie posiadała ona śladów uszkodzenia. Aby to sprawdzić, należy umieścić szkło kontaktowe na palcu wskazującym i uważnie mu się przyjrzeć. Jeżeli brzegi są wywinięte, a soczewka ma kształt talerzyka zamiast miseczki, to wówczas jest ona położona na odwrotnej stronie. Gdy upewnimy się, że soczewka jest prawidłowo położona na palcu, to wtenczas możemy bez obaw przystąpić do jej zakładania.

Jak założyć soczewki – krok po kroku

Zakładanie szkieł kontaktowych warto rozpoczynać od prawego oka. Przed założeniem soczewki na palec wskazujący warto sprawdzić, czy dłonie są suche. W przeciwnym razie soczewka może się do niego przykleić. Następnie należy środkowym palcem tej samej dłoni odciągnąć delikatnie w dół dolną powiekę. Z kolei palcem wskazującym bądź środkowym drugiej dłoni trzeba odciągnąć do góry powiekę górną i położyć soczewkę na oku.

Gdy soczewka jest już położona na gałce ocznej, należy opuścić powieki. Ważne jest, aby nimi mrugać. Taką samą procedurę należy zastosować podczas zakładania soczewki na drugie oko.

Jeśli po wykonaniu tych czynności szkło kontaktowe nie uwiera oraz zapewnia wyraźne widzenie, to świadczy to o tym, że jest ono założone prawidłowo. Z kolei w razie dyskomfortu należy zdjąć soczewkę, przepłukać ją płynem pielęgnacyjnym i powtórnie założyć.

Zazwyczaj bywa tak, że szkło kontaktowe samo ustawia się w pozycji centralnej na oku. Niemniej, gdy zdarzy się, że nie jest ono na miejscu, to wówczas można zamknąć oko i spróbować je delikatnie wmasować w swoje miejsce. Innym zalecanym sposobem jest delikatne uciskanie palcem brzegu górnej lub dolnej powieki, bowiem to powoduje, że soczewka wraca na właściwą pozycję.

Okulary czy soczewki – co warto wybrać?

Okulary zbudowane są z oprawy oraz szkieł. Co prawda ładną oprawę można dziś kupić za kilkadziesiąt złotych, ale dość duży koszt stanowi dobór odpowiednich szkieł. Ich cena zależy od wielkości wady wzroku oraz dodatkowych elementów tj. filtry czy pocienianie. Niemniej na okularach nie ma sensu oszczędzać, gdyż taka praktyka może z czasem oznaczać coraz większy kłopot ze wzrokiem.

Dobrym wyborem są soczewki kompaktowe, które to są bardzo praktyczne podczas użytkowania. Są one idealnym wyborem dla tych osób, które uprawiają sport. Ich zaletą jest to, że podczas wykonywania intensywnych ruchów nie podskakują oraz spadają z nosa, co ma miejsce w przypadku okularów. Nosząc soczewki nie trzeba obawiać się tego, że się zachlapią czy też tego, że pojawią się na nich smugi.

Okulary czy soczewki
? Oczywiście, że te drugie, gdyż dzięki nim można cieszyć się każdego dnia z posiadania wyraźnego oraz stabilnego wzroku. Na założone szkła kontaktowe można bez problemu zakładać okulary słoneczne oraz gogle W celu ich zakupu warto wejść na stronę acuvue.pl i wybrać takie, które będą najodpowiedniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here