Czy sąd może nie dać rozwodu

Aby doszło do zupełnego rozpadu małżeństwa, to sąd musi orzec rozwód. Jak potwierdza adwokat Łukasz Kowalski, który specjalizuje się w sprawach rozwodowych, okazuje się, że małżonkowie nie w każdej sytuacji otrzymają rozwód i będą mogli iść własnymi ścieżkami już samodzielnie. Dowiedz się, jakie okoliczności mogą być poważną przeszkodą w uzyskaniu rozwodu. Przekonaj się, że rozwiązanie związku małżeńskiego nie zawsze jest tylko formalnością.

Dobro wspólnych małoletnich dzieci

Jedną z przeszkód i przesłanką, dla której sąd nie da rozwoju, jest dobro małoletnich dzieci. Jeśli sędzia stwierdzi, że całkowity rozpad małżeństwa rodziców mógłby być wielce krzywdzący dla wspólnych dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18. lat, wtedy pozew rozwodowy zostanie odsunięty. Dobro małoletnich dzieci jest priorytetem także w przypadku dzieci adoptowanych.

Co sąd rozumie przez dobro wspólnych dzieci. Chodzi nie tylko o kwestie materialne, rozwód nie powinien pogorszyć sytuacji bytowej dzieci. Liczy się również stan emocjonalny małoletnich. Im mniejsze jest dziecko, tym rozwód jest trudniej uzyskać. Co ważne, jeśli sąd zdecyduje o odsunięciu pozwu, strona składająca go i tak musi ponieść koszty sądowe.

Sprzeczność żądania rozwodu z zasadami współżycia społecznego

Sąd nie da rozwodu, jeśli ten miałby być wielce krzywdzący dla jednej ze stron takiego postępowania. Do takich sytuacji dochodzi na przykład, kiedy małżonek jest ciężko chory lub niepełnosprawny i wymaga stałej opieki. Co ciekawe, rozwód w Częstochowie i innych miastach naszego kraju może być bez problemu orzeczony bez względu na wiek małżonków.

Żądanie rozwodu przez małżonka winnego rozkładu małżeństwa

Dwie strony powinny wyrazić zgodę na rozwód. Sąd nie da go, jeśli osoba niewinna rozpadu małżeństwa nie wyraża zgody na takie postępowanie. Od tej zasady istnieją oczywiście wyjątki, np. jeśli osoba winna rozpadu małżeństwa chce założyć nową rodzinę.

Zobacz także: https://atipionier.pl/czy-przysluguje-ci-odszkodowanie-za-wypadek-w-pracy/

Artykuł powstał na podstawie informacji merytorycznych użyczonych przez kancelariakowalski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here