Obóz anime i manga

Oto, dlaczego wyjazd na taki wypoczynek może być początkiem życiowej przygody, wiary we własne siły i motywacją do rozwoju osobistego!

Czego chcieć więcej w wakacje: plaża, słońce, rówieśnicy, świetna zabawa i temat, jaki łączy, czyli japońska kultura medialna, filmy anime i rysunki mangowe. Nie ma lepszego przepisu na wakacje. Obóz anime i manga to ruch, sport, sztuka, przyjaźń, integracja, nauka, poznawanie świata, terapia i beztroska zabawa w jednym! To prawdziwa bomba emocji, nowych doświadczeń, wiedzy i wakacyjnego szaleństwa. To dlatego nastolatki coraz częściej nazywają siebie “otaku” – czyli po prostu fanem anime i mangi.

Obóz anime i manga organizowany jest w różnych miejscach, w rozmaitych ośrodkach, ma też różne programy i atrakcje. Jednak zwykle jest przeznaczony dla młodzieży w wieku od 11 do 16 lat, trwa zwykle 10-11 dni, a w programie głównym ma zawsze naukę rysowania mangi i warsztaty anime. Co można jeszcze znaleźć w ofertach obozów anime i manga? Postanowiliśmy to dla Was sprawdzić.

Z oglądania ofert wynika, że wyjazd dla otaku jest przeznaczony zwykle dla wszytskich, czyli nie ma podziału na “początkujących” i bardziej zaawansowanych w wiedzy i umiejętnościach dotyczących rysowania, znajomości tych tematów czy języka japońskiego. Pojechać więc może każde dziecko – tak, jak na zwykłe kolonie i obozy.

Koszt obozu jest zbliżony do innych kolonii, nie jest specjalnie droższy (jak to bywa w przypadku obozów konnych czy żeglarskich). Dzieci są pod całodobową opieką kadry i kierownika, otzrymują pełne wyżywienie, zakwaterowanie i opiekę medyczną, a także ubezpieczenie NNW. W cenie często jest cały program, wycieczki i atrakcje. Dopłaca się dodatkowo za dojazd lub “fakultety”, czyli dodatkowe zajęcia dla chętnych. To tu dowiesz się, dlaczego z origami robi się żurawie, co to jest kigurumi lub ikebana, a także które komiksy czytamy od tyłu!

Program zwykle dzieli się na kierunkowy (w końcu to obóz anime i manga) i na uzupełniający (rekreacyjny, nie związany z tematem wyjazdu).

Program kierunkowy to zazwyczaj warsztaty anime, ogladanie filmów – kreskówek japońskich, szkicowanie komiksów obozowych, nauka rysowania mangi. Jednak oprócz tych najważniejszych rzeczy jest także wiele punktów rozwijających japońskie zainteresowania: poznawanie sztuki i kultury japońskiej, języka, tradycji, historii, sportu czy geografii Japonii. Ciekawymi zajęciami są warsztaty kulinarne, zajęcia z walk imitacjami mieczy samurajskich, zabawa z kendamą lub nauka sztuki origami. Obyczaje tej kultury są tak różne od naszych, że stanowią naprawdę ciekawą opowieść i prawdziwie zaskakują. Japońska kuchnia to też temat poruszany na tych warsztatach, a japońska mitologia dopełnia tematów i stwarza pole do inspiracji przy rysowaniu.

Program uzupełniający, czyli nie związany z mangą, to mnóstwo ciekawych aktywności dla nastolatków: pływanie w jeziorze lub morzu, rejs statkiem lub żeglarstwo, pływanie na “bananie” albo kajakami, a do tego wycieczki po okolicy, ogniska, dyskoteki i rajdy terenowe. Nie może oczywiście zabraknąć sportu, a więc dla chętnych przewidziano biegi na czas, mecze piłki nożnej, zabawy cyrkowe, chodzenie po linie, naukę chodzenia na szczudłach czy jazdy na monocyklu, grę w darta, ping ponga i badmintona, a także zwykłe zabawy sportowe jak zbijak, olimpiada wakacyjna czy siatkówka plażowa.

Czasem uczestnicy mają okazję spróbować też sportów mniej znanych, jak lacrosse, unihokej, spedminton, touchball, gra w rugby czy archery tag. Obóz anime i manga ma czasem w  programie gry i zabawy japońskie lub pochodzące z różnych zakątków świata. Są też pokazywane dzieciom gry, o których już świat zapomniał, czyli te z czasów naszych dziadków i pradziadków. Potrafią one wspaniele zainteresować młodzież. Czasem gra w kapsle jest dla dzieci bardziej ekscytująca, niż wymyślne nowe sporty typu “trickboard”.

Poza programem kierunkowym, uzupełniającym i wycieczkami, obóz anime i manga ma często do wyboru też fakultety – są to ciekawe zajęcia różnego typu, zależne od zainteresowań dziecka. Każdy tu wybiera sobie to, co chce, a mogą to być na przykład:

  • paintball lub strzelnica paintballowa
  • zabawa z pistoletami ASG
  • dekorowanie przedmiotów techniką decoupage
  • robienie latawców
  • sztuka origami
  • pływanie na gigantychnej desce giga-SUP
  • wyprawa survivalowa z robieniem szałasów
  • zajęcia pierwszej pomocy
  • mini kurs windsurfingu lub żeglarstwa
  • zajęcia ceramiczne, czyli lepienie z gliny

Czy warto zarezerwować obóz anime i manga?

Odpowiedzią na to pytanie może być jego wszechstronność. Znajdziemy tu i sport, i poznawanie kultur, i integrację z rówieśnikami, i wycieczki, ale też warsztaty plastyczne, językowe czy filmowe. Wyjazd jest naprawdę motywujący, inspirujący, dający wiele nowych możliwości. Obóz anime i manga pozwala dziecku namacalnie dotknąć bardzo odległej kultury i zapoznać się z osobami, które mają podobne hobby. Nie ma wielu kolonii czy obozów, które tak wszechstronnie zajmą uczestników i z których dziecko może tak dużo skorzystać – naukowo, psychologicznie, fizycznie i mentalnie. Dlatego obóz anime i manga to dobry, a nawet bardzo dobry pomysł na lato i aktywny odpoczynek od szkolnych i codziennych stresów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here