Idealna lampa wisząca nad stół

Właśnie urządzasz jadalnię albo strefę w kuchni, która będzie służyć wspólnemu biesiadowaniu wraz z pozostałymi domownikami? Jeśli masz już stół, zastanów się teraz nad oświetleniem. Nie ma wątpliwości, że światło w tej części mieszkania czy domu to priorytet, który wpływa na komfort spożywania posiłków. Weź też pod uwagę, że właściwie dobrana lampa nad stołem może dekorować całe miejsce. Nic dziwnego, że wybór najlepszego światła do stołu nie jest zadaniem prostym. 

Jak oświetlić stół w jadalni?

Najczęściej punkt świetlny w jadalni stanowi światło centralne, które jest umieszczone tuż nad stołem, przy którym spożywa się codzienne posiłki. Największą popularnością cieszą się lampy wiszące, natomiast przy ich wyborze należy uwzględnić co najmniej kilka istotnych czynników. 

Przede wszystkim światło nad stołem nie może być punktowe, lepiej jeśli jest rozproszone, czyli rzuca światło równomiernie na cały blat stołu. Wybierając lampę nad stół, konieczne jest więc uwzględnienie wielkości stołu oraz jego kształt. Jeśli stół jest długi, zazwyczaj nie wystarczy lampa wisząca z jednym kloszem, należy powiesić takich kilka albo wybrać lampę podłużną z kilkoma żarówkami. 

Kolejny praktyczny czynnik to moc i barwa światła. Aby można było spędzać czas w jadalni w pełnym komforcie, światło powinno być wyraźne, ale niezbyt mocne. Ma dawać jasność, ale nie może razić w oczy. Lepiej sprawdzi się światło stłumione, rozproszone, którego barwa jest żółta, a nie biała. 

Następne kryterium to odległość lampy od stołu. Okazuje się, że lampy wiszące mogą mieć zbyt długi kabel, przez co będą wisieć zbyt nisko, a domownicy będą zahaczać głową o klosz. Zbyt nisko zawieszona lampa przy stole utrudni też korzystanie ze stołu czy sięganie po potrawy. 

Oświetlenie jako dekor 

Ponieważ jadalnia powinna być przede wszystkim praktyczna, w takim wnętrzu zazwyczaj nie znajduje się zbyt wielu dekorów. Punkt świetlny jest elementem doskonałym, który może subtelnie ozdabiać obiadową przestrzeń. Lampę wiszącą nad stołem można wybierać, uwzględniając styl aranżacji jadalni. Dzisiaj ogromnym zainteresowaniem cieszą się lampy w stylu loftowym, minimalistyczne w swojej formie, ale jednak wyróżniające całą przestrzeń wokół stołu. Świetnie sprawdzają się lampy, których podstawą są naturalne, drewniane belki, ale z powodzeniem można postawić również na lampy tradycyjne, z materiałowymi kloszami.

Jeśli urządzasz jadalnię w stylu loftowym albo nowoczesnym, pięknie komponować się będą lampy z kloszami kryształowymi albo ozdobnymi, ornamentowymi wzorami. Możesz wybierać też takie, których klosze wykonane są z trwałego szkła w różnych kolorach. 

Pamiętaj, że lampa nad stołem może być często zmieniana jako dekor. Dzięki temu z łatwością udaje się zmienić klimat całej jadalni, ale jednocześnie nie inwestować w taki zabieg dużych pieniędzy. O ile stół powinien być klasyczny, o tyle z elementami oświetlenia można dowolnie szaleć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here