ile białka dziennie

Prawidłowe odżywianie ma pozytywny wpływ na zdrowie i może wpłynąć na długość życia. Dlatego coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę i zaczyna prowadzić fit życie. W zdrowym życiu ważne są dwa aspekty, czyli odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny. To one w połączeniu dadzą na wymarzoną sylwetkę i zdrowie. Dodatkowo wysiłek na świeżym powietrzu, taki jak bieganie działa uspokajająco. Dzięki temu w łatwy sposób poradzimy sobie ze stresem, który może być przyczyną wielu chorób.

Podstawą zdrowego trybu życia jest odżywianie. Bez odpowiedniej diety nie zrzucimy zbędnych kilogramów i tak samo nie zbudujemy mięśni. Powinniśmy spożywać 4-5 posiłków dziennie w równych odstępach czasu. Czasem wystarczy nam tylko 3 posiłki i dodatkowo koktajl białkowy po treningu. Na początek powinniśmy wyliczyć nasze zapotrzebowanie energetyczne. Możemy to zrobić z pomocą internetu, gdzie znajdziemy gotowe kalkulatory kaloryczne, które wyliczą wszystko za nas. Będziemy musieli podać niezbędne dane, czyli wiek, wagę, wzrost, określić aktywność w ciągu dnia i podać nasz cel treningowy. Dzięki temu dostaniemy ilość kalorii, którą powinniśmy spożywać w ciągu dnia.

Następnym krokiem jest zadbanie o odpowiednią ilość makroskładników w diecie. Są to białka, tłuszcze i węglowodany. Często osoby, które zaczynają przygodę z treningiem zastanawiają się ile białka dziennie muszą spożywać. Odpowiednia ilość to 1,8-2,5 gramów białka na kilogram masy ciała. W przypadku budowania masy mięśniowej śmiało możemy wybrać tą dolna granicę. Jest to odpowiednia ilość do zbudowania mięśni. Będąc na redukcji najlepiej spożywać więcej białka, co uchroni nasze mięśnie przez rozpadem. Jeśli biegamy na długich dystansach, to przed treningiem powinniśmy zjeść BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione. Ochronią nasze mięśnie przed katabolizmem w trakcie długotrwałego wysiłku. Białko pozyskamy jedząc chude mięsa, warzywa strączkowe, mleko i jego przetwory.

Węglowodany złożone są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są one wykorzystywane jako główne źródło energii. Źródła węglowodanów to warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, ryż i kasza. Powinny one stanowić podstawę każdego posiłku. W diecie ważne są także zdrowe tłuszcze. Znajdziemy je w orzechach, rybach, owocach morza, awokado, oleju kokosowym i oliwie z oliwek.

W odchudzaniu pomocne będą ćwiczenia aerobowe, czyli bieganie, jazda na rowerze, rolkach, pływanie i wiele innych. W trakcie ich wykonywania musimy pamiętać o odpowiednim tempie. Podczas biegu powinniśmy móc swobodnie rozmawiać, co będzie oznaczało, że biegniemy z odpowiednią prędkością. Dzięki temu będziemy spalać tłuszcz. Pływanie i jazda na rowerze, to dobre ćwiczenia dla osób z dużą nadwagę, ponieważ nie obciążają stawów i kręgosłupa.

Kolejną grupą są ćwiczenia siłowe, które powinniśmy wykonywać zarówno w trakcie budowania masy mięśniowej, jak i w trakcie odchudzania. To dzięki nim wymodelujemy ciało, które po zrzuceniu zbędnych kilogramów będzie wyglądać zdrowo. Umięśnione ciało pozwoli nam nabrać pewności siebie, co może przyczynić się do znalezienia drugiej połówki. Dodatkowo większa ilość mięśni pozwoli nam na zjedzenia większej ilości kalorii w ciągu dnia. Treningi siłowe możemy wykonywać w zaciszu własnego domu. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, który musielibyśmy poświecić na dojazd na siłownie. Dodatkowo trening z masą własnego ciała to często dobre rozwiązanie podczas pobytu na wakacjach, bądź w delegacji. Do wykonania treningu w domu potrzebujemy tylko kawałka podłogi, gdzie będziemy mogli poćwiczyć. Dokupując drążek i hantle jesteśmy w stanie rozbudować nasz trening i zaangażować więcej partii mięśniowych, co przełoży się na efekty uzyskane z ćwiczeń. Druga opcją jest udanie się na siłownię. Możemy ćwiczyć tam samemu, ze znajomymi lub pod okiem trenera personalnego. Ta ostatnio opcja jest dobra szczególnie na początku naszej przygody ze sportem. Dzięki trenerowi nauczymy się prawidłowo korzystać ze sprzętów dostępnych na siłowni. Technika jest bardzo ważna podczas treningu. To ona wpływa na efekty ćwiczeń, a z kolei błędna technika jest przyczyną wielu kontuzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here