ile kosztuje chomik

Chomiki to bardzo popularne gryzonie, które często goszczą w naszych domach. Ma to związek z wielkością zwierzątka i z tym że łatwo zapewnić mu odpowiednie warunki. Decyzja o zakupie chomika powinna być przemyślana, gdyż gryzoń zostanie z nami przez 2-3 lata, i będziemy musieli poświęcać mu czas.

Na codzienną opiekę, czyli karmienie, wymianę wody, sprzątanie i zabawę poświęcimy przynajmniej godzinę. Jest to minimum, żeby chomik mógł się do nas przyzwyczaić i rozerwać się poza klatką. Im więcej czasu poświęcimy, tym lepszą więź stworzymy między nami a tym małym zwierzątkiem. Mimo swojej wielkości chomiki są bardzo inteligentne. Są także bardzo delikatne i dlatego nie powinniśmy kupować ich małym dzieciom.

To ile kosztuje chomik zależy od miejscowości i rasy zwierzęcia

Te najmniejsze, czyli dżungarskie i roborowskiego mogą kosztować około 10-15 złotych. Większe, czyli syryjskie kosztują około 20 złotych. Czasem w internecie ludzie oddają chomiki za darmo, dlatego warto sprawdzić ogłoszenia przed zakupem. Dzięki temu podarujemy ciepły dom chomikowi. Warto pamiętać, że chomiki to bardzo terytorialne stworzenia, przez co w jednej klatce możemy trzymać tylko jednego osobnika. W przeciwnym razie może dojść do krwawych walk o terytorium, które mogą skończyć się śmiercią.

Przed kupnem chomika musimy zapewnić mu lokum. Klatka powinna mieć minimum 60 centymetrów długości i 40 centymetrów szerokości. Wysokość standardowych klatek to z reguły 40-50 centymetrów i jest ona odpowiednia dla chomików. Koszt klatki zależy od modelu, który wybierzemy. Możemy wybrać piętrową lub jednopoziomową, w której samodzielnie dorobimy półeczki. Klatka z wyposażeniem to koszt od stu złotych w górę. W wyborze klatki kierujmy się wymiarami, jak i rozstawieniem prętów. Odstęp między nimi powinien wynosić nie więcej niż pół centymetra dla małych chomików.

ile kosztuje chomik

Dla większy może być jeden centymetr. Dzięki temu mamy pewność, że zwierzątko nie ucieknie z klatki i nie zrobi sobie krzywdy. Lokum chomika powinniśmy postawić w miejscu, w którym nie będzie nam przeszkadzał hałas kołowrotka, bądź wspinania się po klatce. Dlatego jeśli mamy problemy ze snem warto postawić klatkę z chomikiem w innym pokoju. Chomiki to raczej zwierzęta nocne, jednak w ciągu dnia czasem wstają, żeby zjeść lub napić się. Czas na zabawę powinniśmy przeznaczyć raczej pod wieczór, dopiero gdy zwierze wstanie.

Do klatki możemy dorobić półki i drabinki, jeśli nie było takich w zestawie. W tym celu użyjemy drewnianych desek, które zamontujemy między prętami. Drabinki możemy zrobić z gałązek, a dzięki temu chomik będzie je mógł obgryzać. Najważniejszym miejscem w klatce jest domek. Jest to miejsce, w którym chomik może się czuć bezpiecznie. Do klatki możemy włożyć garść siana. Mimo że nie zostanie zjedzone to z pewnością zwierze zabierze je do domku, żeby stworzyć swoje gniazdko.

Kolejną rzeczą jest kołowrotek, o minimalnej średnicy 20 centymetrów dla małych chomików, i 27 centymetrów dla syryjskich. Odpowiednia wielkość jest bardzo ważna, ponieważ zbyt mały kołowrotek może uszkodzić kręgosłup zwierzęcia. Kolejne rzeczy to miska na pokarm i poidełko na wodę. Miskę najlepiej wybrać ceramiczną, która jest ciężka i chomik jej nie wywróci. Dzięki temu unikniemy rozsypywania jedzenia po całej klatce. Na spód klatki lepiej wybrać żwirek niezbrylający. Niestety trociny są najczęstszym wyborem, ze względu na niską cenę. Jednak trociny mogą powodować alergię skóry i problemy z oddychaniem przez pył, który się w nich znajduje.

chomik w klatce

Ostatnia najważniejszą kwestią jest żywienie chomika. Podstawą diety chomika jest zbilansowana karma, którą dostaniemy w sklepie zoologicznym. Powinniśmy wybrać karmę bez kolorowych chrupek i konserwantów, które mogą zaszkodzić zwierzątkom. Unikajmy także karmy na wagę, ponieważ nie wiemy ile takie jedzenie stoi otwarte. W karmie powinny się znaleźć mieszanka zbóż, nasion i warzyw.

Dodatkowo możemy podawać chomikowi świeże warzywa i owoce. Jednak te drugie traktujmy jako przysmak, który możemy dawać dwa razy w tygodniu w małych ilościach. Dodatkowo chomiki nie pogardzą larwami mącznika, które możemy podać żywe lub w suszonej formie. Zawierają one bardzo dużo białka, które jest konieczne przy aktywnym trybie życia chomika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here