ile trwają dni płodne

Cykl miesiączkowy został opisany już dekady temu i podstawy na temat tego jak zmienia się płodność kobiety w trakcie poszczególnych etapów cyklu jest przedstawiana na zajęciach szkolnych już w podstawówce. Jednakże nawet w dzisiejszych czasach bardzo wiele kobiet nie potrafi odpowiednio śledzić tego, jak mijają ich cykle menstruacyjne ani rozpoznawać to, jakie oznaki daje jego każdy etap. A tymczasem jeżeli ktoś poczyta odrobinę na ten temat i przypomni sobie swoje własne doświadczenia, bardzo szybko można nauczyć się czytać własne ciało i dowiedzieć się wszystkiego, począwszy od tego kiedy oczekiwać kolejnej miesiączki, a skończywszy na tym kiedy rozpoczyna się owulacja. Pozwala to nie tylko na to, aby odpowiednio przygotować się na nadchodzącą menstruację, ale także daje cenne informacje na temat tego, kiedy istnieje największe ryzyko zajścia w ciążę.

Ryzyko cięży to powód, dla którego jednym z najbardziej nurtujących pytań dotyczących cyklu miesiączkowego jest to ile trwają dni płodne. Wiele kobiet, nawet te które potrafią rozpoznać u siebie objawy owulacji i wiedzą, że wiąże się ona z płodnością, wciąż mają problemy z jednoznacznym określeniem tego kiedy tak dokładnie może dojść do zapłodnienia. Co więcej, wiele literatury na ten temat może niepotrzebnie komplikować całe zagadnienie. Jest to na tyle złożone pytanie, że należy wziąć pod uwagę dwa czynniki. Pierwszym z nich jest oczywiście sam czas wystąpienia owulacji u kobiety. Drugim jest też żywotność plemników.

Według wszystkich wyliczeń, komórka jajowa która jest dojrzała i gotowa do zapłodnienia, żyje jedynie przez 24 do 48 godzin. Dokładnie tyle trwa zatem owulacja. Jednakże same plemniki zostały stworzone z myślą o tym, aby ich żywotność była jak najdłuższa. W drogach rodnych kobiety mogą przetrwać nawet do 6 dni. Zatem w zależności od tego kiedy dojdzie do stosunku płciowego, jest szansa na to, że może doprowadzić on do zapłodnienia. Jednakże jeżeli komuś zależy na tym aby dowiedzieć się ile trwają dni płodne to odpowiedź jest prosta – dni płodne to tylko te dni w cyklu menstruacyjnym kobiety, kiedy komórka jajowa jest w pełni dojrzała i może przyjąć plemnik. Jest to zatem okres jej żywotności, czyli około dwóch dni. Co więcej, warto pamiętać, że nawet i ten okres czasu jest nieco wydłużony ze względu na ostrożność. Najczęściej bowiem kobieta jest płodna tylko w jednym dniu miesiąca. Komórki jajowe mają bowiem różny okres żywotności i nie zawsze są w stanie przetrwać dłużej niż ten jeden dzień.

Gdy ktoś zastanawia się nad tym ile trwają dni płodne ponieważ pragnie zacząć korzystać z kalendarzykowej metody antykoncepcji, to zawsze musi jednak brać pod uwagę kwestię żywotności plemników. Wtedy to dni płodne można uznać za wszystkie dni, w trakcie których powinno się unikać zbliżenia płciowego jeżeli nie planuje się ciąży. Choć tylko skrajne sytuacje sprawiają, że plemnik jest w stanie przeżyć aż 6 dni w drogach rodnych, to jednak na 6 dni przed owulacją uznaje się, że kobieta może zajść w ciążę. Większość książek i artykułów podaje zatem, że każda kobieta ma około 5-6 dni płodnych w miesiącu. Aby je zauważyć u siebie najlepiej nauczyć się nie tylko pilnować przebiegu cyklu menstruacyjnego na podstawie wystąpienia miesiączki, ale także używać innych metod. Pomocna w tym jest obserwacja zmian w temperaturze – w trakcie owulacji, jest ona nieco wyższa. Oprócz tego ważne jest też to jak wygląda śluz pochwowy w danym etapie cyklu, a dokładniej mówiąc, jego gęstość i kolor. Utrudnieniem jednak często okazują się nieregularność w cyklu menstruacyjnym, na które cierpi znacząca większość kobiet. Jest to wpływ zarówno stylu życia, diety, a także i tego czy kobieta choruje na różne choroby lub bierze konkretne leki. Jeżeli jednak ktoś ma to szczęście, że cykl miesiączkowy jest regularny, to zawsze może bez problemu wiedzieć, ile trwają dni płodne i wyliczyć kiedy będą one wypadały w danym miesiącu. I choć jest to metoda antykoncepcyjna, która nigdy nie gwarantuje stuprocentowej pewności, to jest dobrze poznana i często okazuje się skuteczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here