Sklep internetowy

Własny sklep internetowy to możliwość rozpoczęcia prowadzenia własnego biznesu niezobowiązująco oraz na małą skalę. Jest to też idealny sposób na przeniesienie się “na swoje”i rozpoczęcie budowania własnej marki. Internet w tym względzie daje bardzo duże możliwości, które wykorzystuje coraz więcej osób. W tym tekście przedstawiamy sposób prowadzenia swojego sklepu internetowego jako pomysł ciekawej pracy oraz podpowiadamy — czym jest taki sklep internetowy, jak go założyć oraz jakie zalety ma prowadzeniu własnego e-sklepu.

Sklep internetowy — czym jest?

Sklep internetowy to miejsce w sieci, w którym sprzedajemy różnego rodzaju produkty. Może mieć on mieć dwie formy. Pierwsza z nich to własna strona internetowa z systemem przyjmowania płatności oraz produktami, która będzie działa niezależnie. Druga opcja to prowadzenie sklepu na jednym z portali sprzedażowych. np. Allegro czy Ebay. W e-sklepie możemy sprzedawać najróżniejsze rzeczy takie jak nowe produkty, akcesoria używane, gadżety czy usługi cyfrowe. Obecnie w sieci istnieje bardzo dużo sklepów internetowych prowadzonych przez różne osoby. Taki rodzaj własnego biznesu możemy też prowadzić jako dodatkowy sposób zarabiania lub traktować go jako główne źródło dochodu. Aby sprzedawać w ten sposób, nie potrzebujemy żadnych licencji czy pozwoleń.

Korzyści i zalety pracy online

Prowadzenie sklepu internetowego to bardzo dużo zalet i plusów, które warto wykorzystać. Pierwszą korzyścią jest łatwość zakładania e-sklepu i rozpoczynania biznesu w takiej formie. Nie potrzebujemy na to dużo środków ani wiedzy czy umiejętności – a jest to równocześnie szansa na budowie dużej marki w przyszłości. Sklep internetowy to przede wszystkim możliwość pracy na własny rachunek i budowania własnej marki. Pracując w ten sposób mamy dużo większą motywację oraz zaangażowanie w projekt, gdyż jest to nasz biznes. Prowadzenie e-sklepu daje również realne szanse na odniesienie sukcesu i prowadzenie go według własnego pomysłu. Mając swój sklep internetowy, nie musimy dojeżdżać do pracy, pracować z przypadkowymi osobami, mieć szefa czy pracować w miejscu, gdzie nie mamy szansy na awans lub rozwój. Samodzielnie określamy godziny pracy, tryb pracy czy jej formę. Jest to bardzo istotna zaleta, gdyż praca taka może być przyjemnością.

Do bardziej wymiernych zalet prowadzenia sklepu online możemy zaliczyć np. potencjalnie duże zarobki oraz możliwość ich zarobienia. Jeśli będziemy poświęcać odpowiednio dużo czasu na pracę i pracować intensywniej lub wdrożymy przemyślane strategie, sklep taki daje możliwość zarabiania typowej pensji etatowej lub nawet większych sum.

Jak założyć sklep internetowy?

Zakładanie sklepu internetowego i jego uruchomienie składa się z kilku elementów. Pierwszy z nich to wybór platformy, na jakiej będziemy go prowadzili. Do wyboru mamy kilka opcji. Możemy stworzyć zarówno sklep na platformie sprzedażowej takiej jak Ebay lub Allegro lub stworzyć swój sklep niezależny sklep internetowy. Tworzenie sklepu na portalach sprzedażowych jest dosyć proste i polega jedynie na rejestracji czy weryfikacji tożsamości. Następnie możemy wystawić produkty, które kupować będą klienci. Do plusów takiego rozwiązania należy łatwość rejestracji utworzenia sklepu oraz klienci, którzy korzystają już z takiej platformy. W tym wypadku nie musimy ich pozyskiwać, a jedynie możemy się dodatkowo reklamować. Do minusów tego rozwiązania należeć będzie konkurencja w danej kategorii oraz prowizje od sprzedaży, które będziemy musieli zapłacić za każdy sprzedany przedmiot.

Drugim rozwiązaniem jest założenie swojej własnej strony internetowej oraz uruchomienie jej jako sklep. W tym przypadku możemy zamówić taki sklep internetowy w cenie kilkuset złotych np. w agencji marketingowej lub skorzystać z kreatorów sklepów online, gdzie wybieramy jedynie szablon i tworzymy własny e-sklep, modyfikując go. Jeśli mamy umiejętności, możemy też za darmo stworzyć własną witrynę. Do plusów tego rozwiązania należeć będzie brak prowizji od sprzedaży oraz brak bezpośredniej konkurencji na platformie. Sklep taki możemy też swobodnie rozwijać czy dostosowywać do własnej strategii np. umieszczając na nim blog, który przyciągnie klientów. Minusami z pewnością będzie nieco droższe jego założenie oraz obsługa czy konieczność reklamowania się i pozyskiwania klientów na własną rękę.

Gdy mamy już założony sklep internetowy powinniśmy skupić się na reklamowaniu go i pozyskiwaniu klientów. Niezależnie czy jest to indywidualna witryna, czy sklep na portalu sprzedażowym możemy reklamować się na kilka sposobów. Pierwszy z nich to reklama na Facebooku która jest prosta, tania i pozwala dotrzeć do konkretnej grupy osób. Warto rozważyć też reklamę w Google, współpracę z influencerami np. na YouTube czy marketing szeptany.

Pomysł na biznes to ostatni, ale zarazem najważniejszy element zakładania własnego sklepu internetowego. W sieci możemy sprzedawać wszystko, co jest legalne i nie jest zabronione. Warto skupić się na branżach i kategoriach które znamy np. zawodowo lub hobbystycznie. Jeśli nie mamy zbyt dużego budżetu, warto sprzedawać tanie rzeczy, akcesoria czy dodatki, które nie będą wymagały od nas dużego wkładu. Możemy też wzorować się najbardziej dochodowych sklepach czy branżach lub wręcz przeciwnie szukać niszy, która pozwoli zostać nam jedynymi sprzedawcami danej rzeczy np. rękodzieła, czy oryginalnych produktów.

Sklep internetowy możemy prowadzić zarówno jako nasz dodatkowy sposób zarabiania lub jako główne zajęcie. Jeśli zamierzamy przejść z zatrudnienia etatowego na własny biznes, powinniśmy robić to jednak rozważnie i stopniowo. Na początku dobrym rozwiązaniem będzie uruchomienie sklepu, rozeznanie się na rynku i dorabianie jedynie w ten sposób. Jeśli z czasem zaczniemy mieć coraz więcej zleceń i klientów, możemy stopniowo rezygnować z godzin pracy czy części etatu, aby ostatecznie przejść na prowadzenie tylko swojego sklepu online – gdy będziemy pewni, że z tego zajęcia da się utrzymać. Taki proces ma na celu zapobiegnięcie sytuacji, gdy “postawimy wszystko na jedną kartę” a pomysł ze sklepem internetowym okaże się nietrafiony.

Porada: Prowadząc sklep internetowy, warto nawiązywać kontakty z innymi osobami w podobnej sytuacji np. w mediach społecznościowych na grupach czy na forach. Dzięki temu uzyskamy wiele cennych porad, wiedzę oraz kontakty, które mogą być przydatne w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here