kufle piwa

Wszyscy od czasu do czasu spożywają wysokoprocentowe trunki, tylko niektórzy po prostu się do tego nie przyznają. Na pewno sam sporadycznie sięgasz po różnego rodzaju alkohole. Gdy wracasz przemęczony z pracy i czujesz, że ten cały dzień totalnie cię przytłoczył, zaczynasz wręcz marzyć o małej szklaneczce zimnego piwa, które błyskawicznie wprowadzi odrobinę alkoholu do twojego krwiobiegu i sprawi, że chociaż na moment się uspokoisz.

Zdarza się jednak i tak, że tuż po spożyciu nagle okazuje się, iż musisz usiąść za kierownicą. Przypomniałeś sobie o zaplanowanej wizycie u znajomych bądź zapomniałeś, że twoje dzieci mają zajęcia pozalekcyjne, dlatego chcąc nie chcąc musisz wyruszyć w podróż. Czy jednak w takim stanie wolno ci to zrobić? Czy po wypiciu szklanki alkoholu procenty będą utrzymywać się we krwi?

Ile trzyma piwo i ile czasu musi dokładnie minąć, aby cały znajdujący się w nim alkohol zdążył wyparować?

Piwo na tle innych napojów wyskokowych jest trunkiem o stosunkowo niskiej zawartości alkoholu. Stąd właśnie przyjęło się mówić, że po jednej puszeczce spokojnie można wsiąść za kierownicę. Niektórzy nawet twierdzą, że piwo to nie alkohol i traktują je raczej jak soczek, który spożywają do obiadu, kolacji, a czasem nawet i śniadania. W tych wszystkich teoriach nie ma niestety ani krzty prawdy. Piwo to taki sam trunek jak wódka, wino czy whisky.

Oczywiście spośród nich wszystkich rzeczywiście zawiera najmniej czystego alkoholu, jednak to nie oznacza, że po wypiciu połowy kufla możesz spokojnie prowadzić samochód. Nawet jeśli czujesz się dobrze i myślisz, że potrafisz sprawować pełną kontrolę nad pojazdem, rzeczywistość może okazać się brutalna. Niemalże codziennie dochodzi do wypadków drogowych, których główną przyczyną było właśnie spożycie alkoholu przez kierowców.

ile trzyma piwo

Ile zatem musisz dać sobie czasu, jeżeli właśnie spożyłeś napój wysokoprocentowy, a jeszcze dzisiaj powinieneś wyruszyć w podróż własnym samochodem? Ile trzyma piwo i czy może zaufać tym ogólnie ustalonym liczbom? Oczywiście nigdy nie będą one w stu procentach wiarygodne. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, po jakim czasie od wypicia szklanki bądź puszki piwa można bezpiecznie usiąść za kierownicą. Zanim oszacujesz ten czas przynajmniej mniej więcej, będziesz musiał wziąć pod uwagę kilka czynników.

To, jak długo alkohol utrzyma się we krwi, zależy m.in. od wieku, wagi, płci, wzrostu oraz oczywiście samego trunku, czyli jego rodzaju i zawartości. Znaczenie może mieć również czas trwania konsumpcji alkoholu. Jeżeli bowiem pochłonąłeś wielki kufel piwa w przeciągu zaledwie pięciu minut, najprawdopodobniej procenty mocniej uderzą ci do głowy i przez dłuższy czas będziesz odczuwać skutki uboczne swojego wybryku.

Tak naprawdę więc nie powinieneś w ogóle ryzykować. Jeżeli masz jakiekolwiek obawy co do tego, czy zdążyłeś już wytrzeźwieć, lepiej po prostu zrezygnuj z prowadzenia samochodu, a zamiast tego spróbuj przetransportować się w inny sposób. Wiele osób żyje bez własnych pojazdów osobowych i na co dzień świetnie sobie radzą. Podróżują komunikacją miejską, czyli tramwajami i autobusami, a jeśli muszą udać się gdzieś dalej, kupują bilet na pociąg.

pije piwo

Jeżeli raz w miesiącu zamienisz własną wypasioną brykę na zwykłe metro, na pewno nic ci się nie stanie. Będziesz mógł przynajmniej spokojnie odbyć podróż i mieć stu procentową pewność, że nie dostaniesz mandatu za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. A mandat nie jest zresztą najgorszą rzeczą, jaka mogłaby ci się przytrafić. Pamiętaj, że nawet niewielka ilość procentów zaburza twoje myślenie, osłabia koordynację ruchową i spowalnia twoje ruchy, co może przyczynić się bezpośrednio do spowodowania wypadku.

Jeżeli natomiast następnym razem najdzie cię ochota na piwo, a będziesz wiedzieć, że po kilkudziesięciu minutach musisz wyruszyć w podróż, wypróbuj trunki bezalkoholowe, które dziś smakują naprawdę niesamowicie. Niektóre z takich piw nie zawierają nawet najmniejszej ilości alkoholu. Po ich wypiciu spokojnie możesz więc wsiąść za kierownicę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here