adwokat

Profesjonalna pomoc prawna w Polsce jest świadczona przez dwa rodzaje podmiotów – radców prawnych oraz adwokatów. Szczególnie ci drudzy fachowcy są bardzo cenieni na rynku. Kompetencje obu wskazanych zawodów są zbieżne, jednakże radcowie prawni na ogół zajmują się sprawami gospodarczymi. Z kolei adwokaci są cenionymi fachowcami z zakresu prawa cywilnego oraz karnego. Ta ostatnia materia do niedawna zastrzeżona była do ich wyłącznej kompetencji.

Należy wskazać, że dobry adwokat jest w stanie rozwikłać wiele złożonych problemów prawnych. Jednocześnie w ramach postępowania sądowego taki prawnik wnosi wszelkie pisma, które są niezbędne dla zachowania prawidłowego toku postępowania. Adwokat może występować w każdej sprawie – także w tych, które toczą się przed najwyższymi organami sądowymi, takimi jak Sąd Najwyższy czy Naczelny Sąd Administracyjny. Wielu ludzi korzysta z stałej obsługi adwokackiej i powierzają wszelkie swoje sprawy jednej osobie.

Nie jest obecnie zagadką dla nikogo, ile zarabia adwokat

Zawód ten należy do jednego z najlepiej opłacanych w Polsce. Wskazuje się, że profesjonalista z dziedziny prawa, cieszący się doskonałą renomą w środowisku zawodowym, może zarabiać nawet kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie. Wskazuje się jednak, że niezbędne jest budowanie przez długie lata marki, aby móc wyznaczać najwyższe możliwe stawki. Na ogół jednak rzetelny prawnik jest ceniony przez swoich klientów, co sprawa, że jego należne honorarium nie jest przez jego interesantów kwestionowane. Duże znaczenie ma fakt, iż istnieją różne sposoby rozliczeń z prawnikami.

książki

Najczęściej jednak pobierane jest wynagrodzenie za prowadzenie całej sprawy. Tytułem przykładu, za prowadzenie postępowania w przedmiocie rozwodu prawnicy życzą sobie kwot rzędu kilku tysięcy złotych. Wynika to z faktu, że sprawy tego typu cechuje wysoki poziom złożoności. Jednocześnie warto wskazać, że oprócz kosztów adwokackich strona postępowania jest zobowiązana do ponoszenia rozmaitych kosztów sądowych, takich jak zaliczki na przesłuchanie świadków czy na poczet przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego.

Czasami zdarza się, że prawnicy pobierają wynagrodzenie ryczałtowe. W takiej sytuacji klient jest obowiązany do zapłaty oznaczonej sumy pieniędzy każdego miesiąca. Wówczas prawnik wystawia fakturę, którą interesant przyjmuje i może wpisać ją w koszty uzyskania przychodu w sytuacji, gdy prowadzi własną działalność gospodarczą.

Z zryczałtowanej formy opłacania usług prawniczych najczęściej korzystają duże podmioty gospodarcze, takie jak spółki prawa handlowego. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż klienci indywidualni najczęściej rozliczani są na zasadach odmiennych. Co ważne, opłacając prawnikowi wynagrodzenie ryczałtowe, nie pobiera on honorarium za prowadzenie poszczególnych spraw. Tym samym jest to forma rozliczenia najkorzystniejsza dla osób, które prowadzą wiele sporów sądowych jednocześnie.

ile zarabia adwokat

W sprawach o odszkodowania, renty oraz inne roszczenia majątkowe niezwykle często spotykane jest wynagrodzenie wynikowe. Jest ono uzależnione od kwoty, jaką uda się wynegocjować prawnikowi w trakcie rozprawy sądowej. Wskazuje się, że przeważnie wynosi ona piętnaście procent od wygranej sumy. W takim przypadku umowa łącząca adwokata z jego klientem stanowi podstawę rozliczenia. Zdarzają się sytuacje, w których oprócz adekwatnej do postanowień kontraktu sumy interesant obowiązany jest do zapłaty wynagrodzenia podstawowego.

Dotyczy to w szczególności sporów, które wymagają dużych nakładów czasowych i mogą trwać przez długie lata. Zaznacza się, że taki rodzaj spraw stanowi dla adwokata solidne źródło zarobków. W przypadku wygrania procesu o wielomilionowe odszkodowanie prawnik może błyskawicznie się wzbogacić. Najrzadziej stosowaną formą wynagrodzenia adwokata jest płaca uznaniowa, która zależy od stopnia zadowolenia klienta z przebiegu danej sprawy. Nie gwarantuje ona jednak prawnikowi stałego i satysfakcjonującego dochodu, dlatego w praktyce forma ta nie znajduje już generalnie zastosowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here