ile zarabia prokurator

Praca w organach ścigania wydaje się być lukratywnym zajęciem, które przyciąga coraz większe rzesze młodych ludzi. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że jest to służba publiczna, która wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Przede wszystkim konieczne jest legitymowanie się nieskazitelnym charakterem, jak również dotychczasową niekaralnością.

Dlatego każda osoba, która aspiruje do pracy w prokuraturze, powinna być czysta jak łza

W innej sytuacji kontrola lustracyjna może wskazać uchybienia, które uniemożliwią pracę w organach ścigania. Warto mieć na uwadze, iż przed powierzeniem tej ważnej państwowej funkcji przeprowadzany jest wywiad kuratorski w społeczności lokalnej kandydata. Jeżeli wykaże on jakiekolwiek uchybienia, dana osoba nie będzie mogła zostać prokuratorem. Dlatego ważne jest, aby przez długie lata cieszyć się dobrą renomą, bowiem w innym przypadku droga do upragnionego zawodu może być bardzo ciężka.

Bardzo trudno jest odpowiedzieć na pytanie, ile zarabia prokurator

książki

Płace tych specjalistów z dziedziny prawa zależne są od wielu czynników. Przede wszystkim niezbędne jest zwrócenie uwagi, na jakim szczeblu dana osoba będzie zatrudniona. W ramach powiatów najczęściej funkcjonują prokuratury rejonowe. Zatrudnione tam osoby z powodzeniem mogą liczyć na płacę rzędu pięciu tysięcy złotych netto. Warto mieć na uwadze, iż prokuratorzy – z uwagi na to, że są narażeni na działania korupcyjne – korzystają z możliwości pobierania odpowiednich dodatek.

Znacząco zwiększają one ich płace zasadnicze. Inaczej wygląda sytuacja osób, które świadczą pracę w ramach prokuratury okręgowej. Ich zarobki są zdecydowanie większe, jednakże wzrost ten jest kompatybilny z ilością obowiązków zawodowych, jak również z koniecznością przejęcia na siebie większej odpowiedzialności. Dla pasjonatów prawa takie zadania stanowią jednak nie lada gratkę, dlatego wskazuje się, że z pewnością w najbliższych latach nie zabraknie śmiałków, którzy ochoczo zasilą szeregi organów ścigania.

Prokuratorzy wyższego rzędu, działający w ramach struktur apelacyjnych, osiągają zdecydowanie większe zarobki. Konieczne jest jednak świadczenie pracy w ramach dużych aglomeracji miejskich. Tym samym osoby mieszkające na peryferiach mogą zostać zmuszeni do zmiany miejsca zamieszkania, jeżeli będzie ich interesował stały rozwój zawodowy. Wskazuje się, iż osoby zatrudnione w prokuraturach apelacyjnych zarabiają sumy rzędu co najmniej dziesięciu tysięcy złotych.

Są to zarobki bardzo pokaźne, dlatego młodzi ludzie ochoczo korzystają z możliwości awansu. Najwyższą jednostką organów ścigania jest oczywiście Prokuratura Krajowa. Zatrudnia jednak ona niewielką liczbę personelu. Osobisty nadzór nad działaniem tej jednostki sprawuje Minister Sprawiedliwości. Praca w takich strukturach wiąże się z dużym prestiżem, dlatego osiągane tam zarobki są niemal o połowę wyższe niż w prokuraturach apelacyjnych.

gabinet

Zgoła odmiennie kształtuje się sytuacja osób, które do pracy w charakterze prokuratora dopiero aspirują. Nie otrzymują oni stałego wynagrodzenia, lecz specjalne stypendium z budżetu państwa. Wynosi ono średnio dwa i pół tysiąca netto. Możliwe jest także skorzystanie z specjalnego dodatku, jak również z tytułu podjęcia dodatkowej pracy akademickiej można uzyskać dodatkową sumę pieniędzy. Warto mieć jednak na uwadze, iż konieczne jest uzyskiwanie dobrych wyników z wszelkich egzaminów i kolokwiów, które przeprowadzane są w ramach szkolenia.

Duże znaczenie ma fakt, iż w przypadku stwierdzenia nieobecności na wykładach i ćwiczeniach, stypendium jest proporcjonalnie pomniejszane o wszelkie dni absencji. Dlatego osoby aspirujące do zawodu prokuratora powinny stale się szkolić. Nie mogą one podejmować dodatkowych zajęć zarobkowych, z wyłączeniem wspomnianych już prac akademickich. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na fakt, że szeregowi pracownicy prokuratur, wchodzący w skład personelu administracyjnego i technicznego, zarabiają znacznie mniej niż ich przełożeni. Dysproporcje są tak znaczne, że z roku na rok coraz mniej osób decyduje się na pracę w takich placówkach.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala19/domains/szczypiorki.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here