ile kosztuje wyrobienie dowodu

Dowód osobisty to najważniejszy dokument każdego pełnoletniego Polaka. Pozwala on potwierdzić tożsamość danej osoby oraz polskie obywatelstwo. Każdy obywatel, który mieszka w Polsce po skończeniu 18. roku życia musi posiadać dowód osobisty. Jest również możliwość wyrobienia dokumentu tożsamości dla osoby, która nie osiągnęła jeszcze pełnoletniości, w przypadkach gdy chce podróżować za granicę do krajów, w których nie jest wymagany paszport.

W poniższym artykule poznasz podstawowe informacje na temat tego dokumentu, dowiesz się m.in. do czego służy dowód, jak długo trzeba czekać, ile kosztuje wyrobienie dowodu oraz jak złożyć wniosek.

Do czego służy dowód osobisty?

Dowód osobisty potwierdza tożsamość posiadacza, można dzięki niemu potwierdzić swoje dane w banku lub w urzędzie, potwierdza polskie obywatelstwo podczas pobytu za granicą, a także pozwala przekroczyć granicę bez paszportu z krajami należącymi do strefy Schengen i krajów, które honorują dowód osobisty jako dowód podróżny. Przez wyjazdem za granicę warto sprawdzić, czy do danego kraju będziemy mogli wjechać posiadając tylko dowód osobisty.

Jakie dane zawiera dowód?

W dowodach osobistych według najnowszych zmian znajdziemy takie dane jak: imię (lub imiona) i nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, płeć, zdjęcie, obywatelstwo i numer PESEL. W dowodach wyrobionych przed zmianami prócz wyżej wymienionych danych znajdowały się informacje o wzroście, koloru oczu, adresie zameldowania, a także widniał wzór podpisu. Oba rodzaje dokumentów są równie ważne i nie ma potrzeby wymiany starych dowodów osobistych przed zakończeniem daty ich ważności.

Jak długo ważny jest dowód osobisty?

wyrobienie dowodu

Jak wcześniej wspomniano obecnie w mocy są dwa rodzaje dowodów. Dla dowodów z najnowszymi zmianami, a więc dowodów wydanych po 4 marca 2019 czas ważności wynosi 10 lat dla osób w wieku od 5 lat oraz 5 lat dla osób poniżej piątego roku życia. Oznacza to, że osoby wyrabiające dowód na potwierdzenie swojej pełnoletności będą miały obowiązek aktualizować dowód co 10 lat od dnia jego wyrobienia. Takie same ramy czasowe dotyczą dowodów sprzed zmian. Obecnie nie ma możliwości wyrobienia dowodu osobistego, który byłby ważny bezterminowo, tak więc koniecznie trzeba kontrolować jego ważność.

Kiedy wyrobić dowód?

Wniosek o pierwszy dowód osobisty, który będzie potwierdzał naszą pełnoletność, można złożyć przed swoimi 18. urodzinami. Również gdy kończy się data ważności naszego obecnego dowodu należy złożyć wniosek o wyrobienie nowego. Jeżeli nastąpiła zmiana naszych danych, które znajdują się w dowodzie osobistym (np. zmiana nazwiska) lub nastąpiła zmiana wizerunku, która utrudni identyfikację naszej osoby za pomocą zdjęcia w dowodzie to również musimy wymienić swój dowód na nowy. Również mamy obowiązek wymiany w przypadku zgubienia i uszkodzenia dowodu.

W jaki sposób wymienić dowód?

Obecnie są dwa sposoby na złożenie wniosku – można to zrobić osobiście w urzędzie gminy lub elektronicznie, za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej urzędu. Wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania.

dokumenty

Ile kosztuje wyrobienie dowodu?

Od 1 stycznia 2010 r. wydanie i wymiana dokumentu jest całkowicie bezpłatna, podobnie jak złożenie wniosku. Koszty, które możemy ponieść ze swojej strony to zdjęcia, zrobione u fotografa lub samodzielnie z zamówieniem odbitek, czas dojazdu do urzędu oraz czas, który poświęcimy na złożenie wniosku.
Wyrobienie dowodu jest bezpłatne niezależnie, czy jest to nasz pierwszy czy kolejny dowód, oraz czy obecny został zgubiony, zniszczony lub po prostu skończyła się jego ważność.

Ile trzeba czekać na nowy dowód?

Po złożeniu wniosku otrzymujemy informację z potwierdzeniem oraz z przewidywaną datą odbioru. Czas oczekiwania na nowy dowód wynosi 30 dni od daty złożenia wniosku. W szczególnych przypadkach ten czas może być wydłużony, o czym zostaniemy powiadomieni przez urząd, jednak w większości przypadków czas oczekiwania jest znacznie krótszy.
Dowód należy odebrać osobiście we wskazanym przez siebie urzędzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here